Řešení špatných pocitů

Lidé nesnáší, když se cítí špatně. A zkouší všechno možné, aby se zase cítili dobře. A to je PROBLÉM. Špatné pocity problémem nejsou.

Špatné pocity jsou vytvářeny, stejně jako všechny pocity, myšlenkou. Když ji necháte být, odletí a na svých křídlech odnese i špatný pocit. To představuje základní vlastnost myšlenky: přichází a odchází. Pokud ji nepřilepíme na místě tím, že jí věnujeme pozornost, rozebíráme ji, snažíme se ji opravit, zatlačit nebo odehnat pryč. Je to podobné, jako se zvířeným prachem. Nemůžete udělat nic pro to, aby se prach usadil rychleji, než nedělat nic pro to, aby se prach usadil!

Nepříjemné pocity patří k životu.

Jednou ráno se probudíte a cítíte se špatně. Nevíte proč, a tak se rozhlédnete a zamyslíte…

Váš mozek je přeborníkem v hledání vysvětlení a vždy něco najde. Nadcházející zkoušku. Špatné počasí. Jídlo. Manžela. Práce. Nepovedený včerejšek. Nedostatek peněz. Nebo naši povahu. Automaticky se díváme ven, abychom ospravedlnili své pocity. Děláme to všichni. Takto nás to naučili, tak nám to prostě připadá.

Ale skutečnost se má tak, že venek nemá s našimi pocity nic společného. Pocity přicházejí společně s myšlenkami, zevnitř. Myšlenka se nám objeví v hlavě a cítíme v našem těle jako emoci. Tak funguje náš systém. 100% času.

Tím, že se díváme ven a přisuzujeme pocit čemukoliv jinému, než našemu pocitu, připoutáváme pocit (a myšlenku) na místě. A oni drží se jako klíště.

Vše, co potřebujete udělat, je přestat. Přestat hledat vysvětlení ve světě kolem nás, v naší minulosti, budoucnosti, genech či osobnosti. Ony nejsou zdrojem našich pocitů. Stačí si pamatovat, že to je jen myšlenka. A ta odejde. Protože to je její podstata.

Druhou věc, kterou zkoušíme, je snaha opravit, potlačit či odehnat ten špatný pocit. Ale jak většina lidí již ví, málokdy to (dlouhodobě) funguje. Proč? Protože téměř vše, co zkusíte, bude vyžadovat více myšlení! A čím více budete myslet, tím hůře se budete cítit.

Takže jaké strategie obvykle zkoušíme? „Léčíme“ se pomocí drog, léků, alkoholu, cigaret, jídla či adrenalinových sportů. Zaměstnáváme náš vyspělý intelekt k tomu, aby přišel na řešení našich problémů a situací. Silou vůle a technik pozitivního myšlení měníme špatné myšlenky na dobré. Napravujeme vnější situaci tím, že se zbavíme „zdroje našich špatných pocitů“ – dáváme výpověď z otravné práce, rozvádíme se s rozhazovačnou manželkou a hledáme tu pravou, držíme všemožné diety, vyděláváme peníze, jezdíme na dovolené…

Obvyklým problémem těchto řešení je, že dělají věci horšími, nefungují nebo přinášejí jen dočasnou úlevu. A v průběhu našeho hledání pravého řešení se z nás stávají závisláci, kyneme na váze díky zmrzlinám a čokoládě, zkoušíme jednu dietu za druhou, vystřídáme osm zaměstnání během jednoho roku, zbankrotujeme a stanou s z nás bezdomovci díky nákladům na rozvody, právníky, semináře a experty, kteří nás měli naučit, jak ovládnout své emoce a převzít kontrolu nad vlastním životem.

Dobrá zpráva je, že nic z toho nemusíte dělat, abyste se zase cítili dobře.

Vnější situace, lidé ani věci nezpůsobují vaše pocity. Ty pocházejí výhradně z myšlenek. A myšlenky jsou dočasné. Přicházejí a odcházejí samy od sebe, když je necháte. Nepotřebujete je analyzovat, potlačovat ani posílat pryč. Jsou stvořeny k tomu, aby plynuly, když se jim nepleteme do cesty.

Ještě pořád potřebujete manuál? Dobře. Když se začnete špatně cítit, udělejte následující:

  1. Stačí vědět, že je to normální. Součást života. Děje se to každému člověku. Špatné pocity vám říkají, co se děje ve vaší mysli. Nedělejte z toho nic více.
  2. Pamatujte si, že pocity jsou vytvářeny zvnitřku pomocí vašeho myšlení. Nehledejte žádná jiná vysvětlení a příčiny.
  3. Pamatujte si, že je to jen dočasné. Myšlenky přirozeně plynou. Systém je nastaven tak, aby se sám vyčistil. Nevměšujte se, neanalyzujte pocity ani myšlenky, nebojujte s nimi, ani je nikam neodesílejte. Slibuji, že ony vás opustí samy.

Není nic, co byste museli dělat, ale je hodně, čemu můžete porozumět. Pamatujte si: neexistuje nic, jako řešení pocitu!

Probudíte se ráno a cítíte se špatně. Uvědomíte si, o co se jedná a že i toto přejde. A jdete si po svém jako normálně…

Tagy:
Komentáře